Aktuality
Monitoring médií - Na trhu je oligopol.“ Lékárníkům vadí zavírání lékáren, volají po regulaci řetězců
V Česku dochází v posledních letech k úbytku lékáren a jejich mizení z menších měst či venkovských oblastí. Podle části lékárníků i jejich profesní organizace za tím stojí chybějící regulace vzniku nových lékáren běžná v mnoha evropských zemích, demotivující prostředí pro potenciální provozovatele a proti tomu naopak jdoucí přísně regulovaný ekonomický provoz lékáren. Změnám se však už zcela nebrání ani někteří zástupci velkých řetězců.
Nechat receptové léky na e-shopech je hazard se zdravím
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) minulý týden zveřejnil závěr sektorového šetření, při němž došel k závěru, že modely přímé distribuce hrazených léků a léků na předpis od výrobců či držitelů registrace do lékáren a nemocnic (DTP a DPH kanály) nevedou k porušení pravidel hospodářské soutěže.
Namísto ochrany hospodářské soutěže ÚOHS radí co nejrychleji monopolizovat trh s léky
Zcela mimo původní zájem šetření ve své zprávě ÚOHS doporučuje rozvolnění pravidel pro prodej léků na předpis. Ve výsledku by jeho doporučení měla dlouhodobý negativní dopad na kvalitu veřejného zdraví, dostupnost léků a rozpočet veřejného zdravotního pojištění.
Lékárníci kritizují stát. Léky chybí dál
Problémy s distribucí řeší i antimonopolní úřad – brzy zveřejní své závěry
Vyjádření České lékárnické komory k tiskové zprávě SÚKL
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal tiskovou zprávu „Z lékáren se ztratily léky za ...
Penicilin ze Slovenska stojí přes sto korun. Zdarma bude nejdříve v únoru
Očekávání lékárníků i lékařů týkající se penicilinových antibiotik z ciziny se naplnilo. Do většiny nemocničních i privátních lékáren distributoři léčiv poprvé dodali dva druhy jednoduchého penicilinu, jehož mimořádný dovoz ze Slovenska zajistilo ministerstvo zdravotnictví.
Evropská bitva o ceny léků
Jen před několika málo dny dvě americké farmaceutické společnosti oznámily, že se stahují z dobrovolného schématu stanovování úhrad za léky, který používá britská Národní zdravotní služba. Je to jen začátek a utržení laviny dalších výrobců léků, kteří už nebudou ochotni za stávajících podmínek dodávat evropským zdravotnickým systémům dostatečné množství léčivých přípravků? Experti britského listu Financial Times se zamýšlejí nad možnými důsledky.
Lékárníci chtějí vydávat lék na předpis bez receptu: Praktici to odmítají. Co na to Válek?
Berete pravidelně léky na předpis a stalo se vám, že vám došly a váš praktický lékař měl zrovna dovolenou? Podle České lékárnické komory (ČLnK) uvádí, že je to častý jev během letních prázdnin a také vánočních svátků. Lékárníci proto vymysleli princip tzv. mimořádného výdaje léčivého přípravku, který je vázaný na recept, ale aby jeho výdej byl možný v lékárně i bez receptu. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šoknky je to nesystémový a nekoncepční krok. Blesk Zprávy se zeptaly ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), zda by návrh lékárníků podpořil.