+420 597 575 211

Covid: Chybí léky 13.12.2023 Mladá fronta Dnes

https://monitoring.anopress.cz/orig/MyOrig?h=34204739

Bylo mu zle, měl teplotu a potvrzený covid. Do lékárny ve Vrbně pod Pradědem přišel začátkem prosince 68letý muž s receptem na Lagevrio. To je antivirotikum, které má u lidí s oslabenou imunitou snížit riziko hospitalizace i úmrtí. Jenže měl smůlu. Tak jako jiní lidé. V řadě míst totiž lék došel a momentálně se nedá objednat.
"Nevypadal dobře. Bylo mi ho líto. Chtěl jsem lék objednat u Phoenixu, což je jediný distributor, který má v Česku Lagevrio k dispozici, bohužel marně. Nezbylo mi než poslat nakaženého člověka do 35 kilometrů vzdálené nemocniční lékárny v Krnově," líčí Marek Hampel, provozovatel čtyř lékáren v Moravskoslezském kraji a předseda Grémia majitelů lékáren. Do nemocnic, které mívají větší zásoby, teď posílá pacienty mnoho lékárníků, jimž se také nedaří lék sehnat.
Dochází i Paxlovid, má výpadek
Hampelovy lékárny navíc v pondělí doprodaly i poslední balení Paxlovidu, druhého antivirotika pro rizikové pacienty s covidem. "Hned jsem objednal další u distribuční firmy Pharmos, která v tu chvíli měla v Ostravě k dispozici 48 balení. V úterý jsem zjistil, že ani tento lék nedostanu. Zájemců bylo bohužel více než zásob. A výrobce ohlásil přerušení dodávky léku od 11. prosince do 22. ledna 2024," popisuje Hampel.
Před pár dny náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček zmínil, že dodávky zmíněných antivirotik kolísají, ale tvrdil, že je jich dost a nedostupnost nehrozí. "Máme zajištěné dodávky obou těchto antivirotik v takové míře, aby je dostal každý český pacient, který je potřebuje," ujišťoval Dvořáček. Jenže neřekl, že pro ně nemocní lidé budou muset cestovat desítky kilometrů jako dřív pro penicilin. Podle firem souvisí problém se zvýšenou poptávkou. Počty nakažených strmě rostou. V pondělí přibylo rekordních 4 483 lidí s potvrzeným covidem.
  Pokračování na str. 4
Chybí léky pro lidi s covidem
Zásoby antivirotik docházejí. Ministerstvo řeší mimořádný dovoz
  Pokračování ze str. 1
Covid nabírá na síle od září. Nejvyšší čísla nově potvrzených nákaz bývají po víkendu, kdy míří k lékařům nejvíce lidí. Zatímco v pondělí 27. října evidovali hygienici 2 821 pozitivních testů, minulé pondělí jejich počet vzrostl na 3 486 a toto pondělí téměř na 4 500, což je rekordní číslo za celý letošní rok.
Nejvyšší je teď i celkový počet aktuálně nakažených, který se blíží ke dvaceti tisícům. A to jsou jen lidé, kteří mají potíže a nechali se testovat. Skutečně nakažených je víc. Kvůli tomu roste počet hospitalizací i úmrtí. V úterý ráno leželo v nemocnicích 932 lidí s covidem, 50 potřebovalo intenzivní péči.
Část nemocnic už kvůli tomu zakázala návštěvy v celém zařízení či na vybraných odděleních. Většina žádá příchozí, aby nosili respirátory, a pokud jsou nachlazení, aby návštěvu odložili. Pro lidi s oslabenou imunitou může mít infekce fatální následky. Dokazují to statistiky, podle kterých přibývá lidí, především seniorů, kterým koronavirová nákaza zkrátila život. Za posledních patnáct dnů umíralo v průměru sedm nakažených denně. Ale třeba 1. prosince zemřelo 13 lidí s covidem.
  Lidé musí dostat lék co nejdříve
Podle lékařů je mrtvých méně než v prvních covidových letech, kdy nebyly běžně k dispozici dva antivirotické léky Paxlovid a Lagevrio. Nedávno zveřejněné výsledky analýzy ukázaly, že léky výrazně snižují riziko hospitalizace i úmrtí.
"Unikátní analýza srovnala výsledky léčby téměř 77 tisíc lidí s covidem. Ti, kteří užívali antivirotika, měli o 65 procent nižší riziko, že skončí na jednotce intenzivní péče nebo na ventilátoru, a riziko úmrtí kleslo o 76 procent," říká spoluautor analýzy Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství.
Podle něj ale musí pacient dostat léky nejpozději do pěti dnů od nákazy či prvních příznaků. "A čím dříve je dostane, tím lepší mají účinek. Ideální by bylo, kdyby pacienty testovali na covid i na pohotovostech a antivirotika byla dostupná ve všech lékárnách, které jsou otevřené i o víkendu," dodává Dlouhý.
Aktuální stav je ale takový, že většině nezávislých i řetězcových lékáren léky chybí a nedají se objednat. Zásoby teď mají hlavně nemocnice. Ale i tam rychle mizí. Například lékárna nemocnice v Orlové vydala poslední balení Lagevria v pondělí a nové zatím objednat nemůže.
"Paxlovid ještě máme, protože jsme věděli, že bude výpadek, a připravili jsme se. Jak dlouho vydrží, nevím. Ale máme slíbeno, že Lagevrio brzy dodají," říká šéf ústavní lékárny v Orlové Robert Bartas.
Podobně jsou na tom i jinde. Lékárna Baťovy nemocnice ve Zlíně má 25 balení léku Lagevrio, ale jen od začátku prosince jich vydala 65. Paxlovidu má 36 kusů, od začátku měsíce jich vydala 31.
V opavské nemocnici zbývá 13 kusů Lagevria, jen v prosinci jich ale vydali 56. Paxlovidu mají 104 kusů. Podobné je to i v Krnově: Lagevria zbývají čtyři balení, Paxlovidu 30. "Na výpadek Paxlovidu jsme se v obou lékárnách připravili. Ale netušili jsme, že bude problém i s Lagevriem. Ten nás překvapil," říká farmaceut Vladimír Vašíř, který pracuje v obou lékárnách.
Velké lékárně Fakultní nemocnice Ostrava zbývá 20 kusů Lagevria a 15 Paxlovidu. Od 1. prosince ale vydala téměř 50 balení každého z těchto léků.
Výpadek Paxlovidu potvrdil i ředitel distribuční firmy Pharmos Jiří Korta. "V některých skladech nemáme nic a objednat nelze. V Brandýsku u Kladna i v Brně ještě něco zbývá, ale tak málo, že se nevyplatí léky převážet jinam," říká Korta. Lagevrio prodávat nemůže, protože výrobce si vybral jedinou distribuční firmu – Phoenix. "Žádali jsme tento lék také, ale bez šance. Podle mě je to špatně," míní Korta.
Stejný názor má i lékárník Marek Hampel: "Stát by měl přimět výrobce, aby léky dodávali na trh přes více distributorů. Lagevrio mohu objednávat online jen ze skladů Phoenixu v Ostravě či Brně a tam není už řadu dní vůbec nic."