+420 597 575 211

Lékárníci chtějí mimořádně vydávat léky na předpis. Lékaři jsou ale proti

Pacientka užívající lék na štítnou žlázu odjede hlídat vnoučata na druhou stranu republiky a zapomene si doma prášky, přičemž se kvůli předpisu nemůže dovolat lékaři. Dojde do místní lékárny, kde si lékárník v jejím lékovém záznamu ověří, že lék užívá dlouhodobě, vydá jí jedno balení standardně hrazené ze zdravotního pojištění a podobně jako na pohotovosti od ní vybere poplatek.

Taková je představa lékárníků, kteří chtějí prosadit, aby v mimořádných situacích mohli vydat chronicky užívaný lék vázaný na lékařský předpis. „Třeba v případě, že je pacient na dovolené nebo služební cestě. Nebo když lékař čerpá dovolenou a nefunguje zástup,“ přiblížila Deníku mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Podobná praxe funguje ve třinácti evropských zemích, například Rakousku, Dánsku, Francii, Itálii, Norsku, Irsku, Polsku či Velké Británii. Lékárníci zároveň pracují na seznamu léků, které by bez lékařského předpisu vydat nemohli – kupříkladu ty ovlivňující pozornost, sedativa, hypnotika či antibiotika. Nutná kontrola

Se žádostmi o vydání léku bez předpisu se čeští farmaceuti setkávají už nyní, legislativa jim ale výdej neumožňuje. „Setkáváme se s tím především během svátků, kdy rodinní příslušníci přijedou na návštěvu a léky nechají doma. Dále při dovolených lékařů, ať již obvodních nebo specialistů,“ uvedl pro Deník vedoucí lékárník lékáren SENIMED Tomáš Veverka.

Zdroj:
https://www.denik.cz/zdravi/leky-na-predpis-v-lekarnach.html