+420 597 575 211

Monitoring médií - Na trhu je oligopol.“ Lékárníkům vadí zavírání lékáren, volají po regulaci řetězců

V Česku dochází v posledních letech k úbytku lékáren a jejich mizení z menších měst či venkovských oblastí. Podle části lékárníků i jejich profesní organizace za tím stojí chybějící regulace vzniku nových lékáren běžná v mnoha evropských zemích, demotivující prostředí pro potenciální provozovatele a proti tomu naopak jdoucí přísně regulovaný ekonomický provoz lékáren. Změnám se však už zcela nebrání ani někteří zástupci velkých řetězců.

Ve své Vizi lékárenství 2025 volá Česká lékárnická komora (ČLnK) po řešení letité otázky změn na lékárenském trhu. „V současné době však trpí lékárenství mnoha problémy, které vyplývají do značné míry i z vývoje posledních 30 let, kdy byl důraz naopak kladen zejména na zcela volnou hospodářskou soutěží s přednostním zaměřením na cenu léčivých přípravků, bez jakékoli smysluplné regulace čili nastaveni pravidel pro rovnoměrnou síť lékáren. Důsledkem je z pohledu dostupnosti lékárenské péče nežádoucí efekt spočívající v oslabování některých jejích částí včetně uzavírání´ tzv. jedinečných lékáren ve venkovských oblastech, nebo nedostatečné zajištění pohotovostních služeb,“ popisuje svou vizi ČLnK.

Jedním z výrazných cílů je otázka nastavení demografických a geografických pravidel pro vznik nových lékáren. Tedy lze si představit například pravidlo, že v určité vzdálenosti od fungující lékárny není možné otevřít novou. Pravidla by měla také cílit na trend, kdy ubývá lékárenská péče ve venkovských či periferních oblastech, zatímco se koncentruje ve městech. „Je to určitá jistota toho, že vám nějaký, často kapitálově silný, provozovatel neudělá třeba hned vedle lékárnu kterou může klidně držet v červených číslech. Nyní nemáte žádnou záruku toho, že vás někdo nějakým ne úplně slušným jednáním nepřinutí za určitou dobu lékárnu, která v dané lokalitě funguje desítky let, zavřít,“ řekl deníku Echo24 prezident ČLnK Aleš Krebs.

 

Zdroj:
https://echo24.cz/a/HaXaB/zpravy-domaci-lekarny-regulace-trhu-retezce-dostupnost-pece